6 Ekim 2010

En Yeşil Ofis: Unilever


Türkiye'nin ilk yeşil ofis binalarından olan Unilever Genel Müdürlüğü, 2009 yılının ilk çeyreğinde kullanıma açıldı. Omo, Sana, Dove, Lipton, Knorr, Algida gibi markalarıyla hızlı tüketim ürünleri sektörünün lideri olan Unilever Türkiye, çevre dostu yeşil ofisi ile “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED)” sertifikası aldı. LEED Sertifikasyonu çerçevesinde A sınıfı Ofis Binası olarak kurgulanan, toplam 30.000 m² alana sahip binanın tüm altyapı ve üstyapı projeleri Sistema Mimari Grup tarafından gerçekleştirildi.

Gün ışığının azami kullanımı, yağmur suyunun depolanması, kağıtsız ofis konseptinin desteklenmesi ve doğal malzeme kullanımı öne çıkarken, çalışma ve sosyal alanlarda kullanılan mobilyalarda yeni çalışma biçimlerini cevap veren, çevreci ve sürdürülebilir çözümler NURUS tarafından sağlandı.

Hayata canlılık katan ofisler
‘Hayata canlılık katma’ misyonu ile dünyanın en büyük hızlı tüketim markalarından Unilever, bu canlılığı çalışanlarına yansıtmanın en önemli araçlarından biri olarak gördüğü çalışma alanının tamamında, yeşil ofis kriterlerini karşılayan NURUS ürünlerini tercih etti.

Açık ofislerde daha fazla etkileşim ve yaratıcılık
4 katta toplam 9000 m² alana sahip olan ofisin tasarımı ile yaratıcılığı ve fikir paylaşımını desteklemesi, enerji ve hareketi yansıtması ve daha etkileşimli bir çalışma imkanı sunması hedeflendi.

Bu doğrultuda, tüm açık ofisler, yönetici ve toplantı odaları, dinlenme alanları, yemekhane ve konferans salonunda esneklik ve motivasyonun çalışma kültürüne yansımaları, Türkiye’ nin en çok uluslararası tasarım ödülüne sahip olan Nurus ürünleri ile sağlandı.

620 kişilik personelin çalışma fonksiyonlarına uygun şekilde düzenlenen yerleşim planı, Türkiye’nin en çok tasarım ödülüne sahip ofis sistemi Sezgin Aksu & Silvia Suardi tasarımı %98’i geri dönüşümlü U TOO ile sağlanırken, Türkiye’nin en çok tasarım ödülüne sahip ofis koltuğu Nurus D Team tasarımı %95’i geri dönüşümlü ME TOO çalışma koltukları ile çalışanların konforu ve verimliliği artırıldı.

Özgür ve paylaşıma açık çalışma alanları
Oldukça esnek bir çalışma düzenine sahip olan Unilever çalışanları, sadece masalarında değil, her açık ofis  katında bulunan break-out (dinlenme) ve oturma alanlarında, kafede veya terasta çalışabiliyor. Açık ofislerde daha yakın ve birlikte çalışma olanağı sağlanırken, ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap vermek üzere, bir veya iki kişilik çok sayıda sessiz oda da tasarlandı.

Kaynak: www.nurus.com0 Responses to “En Yeşil Ofis: Unilever”

Yorum Gönder