21 Aralık 2010

Ofiste çalışmak "out"


Veri ağları konusunda dünyanın önde gelen firmalarından olan Cisco'nun araştırmasına göre dünyada çalışan her beş kişiden üçünün verimli çalışmak için bir ofis veya iş mekanına ihtiyacı yok.

13 ülkeden 2.600 çalışan ve BT profesyoneli üzerinde yapılan "Connected World Report" araştırmasının sonuçları önceki gün açıklandı. Araştırmada, "Mobilite ve kurumsal bilgiye erişimde esneklik sunan şirketlerde çalışma arzusu o kadar yüksek ki aynı orandaki çalışanlar daha düşük ücret sunsa dahi bu şartlardaki işleri, yüksek ücretli ama esneklik sunmayan işlere tercih ediyor" denildi.

ABD'li bağımsız araştırma şirketi InsightExpress'le birlikte yürütülen araştırma, günümüzde artan mobil kapasiteler, güvenlik riskleri ile uygulamalara ve bilgiye her an her yerde erişim sağlayan teknolojilerin ortasında şirketlerin çalışan ve iş ihtiyaçlarını karşılamaları için gereken şartları ortaya koyuyor. Araştırmaya ABD, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya ve Avustralya'dan çalışanlar katıldı. Araştırmanın öne çıkan sonuçları şöyle: 

"Her 5 çalışandan 3'ü verimli olmak için ofise ihtiyaç duymuyor. Bu oran Hindistan'da %93, Çin'de %81 ve Brezilya'da %76. Her 3 çalışandan 2'si, BT ekiplerinin kendilerine kurumsal ağlara, uygulamalara ve bilgiye her an her yerden ve her tür cihazdan erişim sağlamasını bekliyor. Gelecekte bu cihazlara televizyonların ve otomobillerdeki ekranların da eklenmesi bekleniyor.
"Ofis dışındayken kurumsal ağlara, uygulamalara ve bilgiye erişebilen çalışanların yaklaşık yarısı (yüzde 45) günde iki ila üç saat, çeyreği ise günde dört saat ya da daha fazla ek mesai harcadığını kabul ediyor.
"Çalışanlar her yerden çalışma esnekliğinin şirket sadakatlerini (yüzde 13), iş tercihlerini (yüzde 12) ve memnuniyetlerini (yüzde 9) belirlemede etkili olduğu görüşünde. Örneğin her üç çalışandan ikisi daha az ücrete karşılık cihaz kullanımı ve sosyal medyaya erişimde esneklik sunan şirketleri tercih ediyor."

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25160914

0 Responses to “Ofiste çalışmak "out"”

Yorum Gönder